edbo05

På väg mot toppen

Kategori: Annat

Länkar till nyttiga sidor.

Här kommer lite länkar till olika nyttiga sidor:

Gå även in på studietips.se för att lära dig mer om studieteknik.

Allmänt/många ämnen:

www.kunskapsstjarnan.se

www.elevspel.se

Matte:

www.NOMP.se

www.mult.se

www.mattemastaren.se

www.mathplaygound.com

Engelska:

www.ljudmastaren.se

www.glosmastaren.se

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/

News in levels läsförståelse

Lingual spel och filmer

Geografi:

www.online.seterra.net

Svenska:

www.bibliotek.huddinge.se

Filmer om GAFE:

Nu har skolan lagt upp ett par filmer på skolans Youtube-kanal och länkarna fins här nedan.
Det är korta informationsfilmer som visar en del funktioner i GAFE och kan vara nyttiga för både elever och föräldrar.

Att gå med i ett klassrum i Google Classroom https://www.youtube.com/watch?v=ld1m6Rs1ZQo

Uppgifter och skriva i bifogade filer i Google Classroom https://www.youtube.com/watch?v=6rrV6nmj0uo


Prenumerera på nya blogginlägg

Mailadresser till Lärarna på Östra grundskolan

Lärare i moderna språk samt i hemkunskap på Östra grundskolan vt 2018

 

Spanska åk 6+9                

                   Maja-Karin Schelin
E-post: maja-karin.schelin@huddinge.se
                   Lena Hägg
                 E-post: lena.hagg@huddinge.se
                 Ania Lopez Gonzalez
E-post: ania.gonzalez-lopez@huddinge.se

 

Franska åk 6+9

Karin Gustavsson
E-post: karin.gustavsson@huddinge.se
 

Tyska åk 6+9

Marie Nordlander
E-post: marie.nordlander@huddinge.se

 

Tyska åk 9              

Sanna Macdonald
E-post: sanna.macdonald@huddinge.se

 

 

Hkk åk 6

Aila Siam

E-post: Aila.siam@huddinge.se

 

Hkk åk 9

                   Linnéa Petersson
E-post: linnéa.petersson@huddinge.se

 

                   Linda Andree

E-post: linda.andree@huddinge.se


Prenumerera på nya blogginlägg

Härliga elever

Lite bilder från vår vardag.


Prenumerera på nya blogginlägg

Jul på Edbo

Nu har det julpyntats på Edbo. I caféet myser vi, fikar eller spelar pingis. I entrén möts vi av tomtar, paket och granar medan julmusik spelas. Matsalen har fått nya hyllor som pyntats och på borden skimrar ljuslyktorna som bidrar till en härlig stämning.


Prenumerera på nya blogginlägg

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén